Wypadek na przejeździe kolejowym w Muszynie

Zerwany podczas czerwcowej powodzi most na Popradzie w okolicach Starego Sącza został odbudowany i oddany do użytku w dniu 15 stycznia br. Przez pół roku pociągi na linii kolejowej Nowy Sącz - Muszyna i dalej do Krynicy Zdroju nie kursowały. Po tygodniu od uruchomienia ruchu pociągów na  tej trasie doszło do pierwszego zdarzenia z udziałem pociągu i samochodu. W niedzielę 23 stycznia br. około godz. 17.27 do Miejskiego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie, że w Muszynie na przejeździe kolejowym pociąg uderzył w samochód osobowy. Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp z OSP Muszyna oraz JRG Krynica Zdrój. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Nissan Patrol wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy i został uderzony w przednią część przez pociąg osobowy. W wyniku uderzenia samochód został odrzucony na odległość około 12m i znajdował się w rowie. Pociąg osobowy relacji Krynica-Tarnów w którym znajdowało się 15 osób zatrzymał się około 150m od miejsca zdarzenia. Nikt z pasażerów pociągu nie został poszkodowany. Uszkodzeniu uległ lemiesz i zerwaniu uległy przewody elektryczne oraz powietrzne lokomotywy. W wyniku uderzenia kierowca samochodu doznał urazów prawej nogi. Pomocy medycznej poszkodowanemu udzieliło Pogotowie Ratunkowe. Poszkodowany został zabrany do szpitala na obserwacje. Na miejscu zdarzenia była obecna Policja oraz Służba Ochrony Kolei.Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań oraz odgięciu maski i odłączeniu akumulatora w uszkodzonym pojeździe. Następnie sprawdzono czy nie nastąpiły wycieki substancji ropopochodnych. Wycieków nie stwierdzono. Miejsce zdarzenia przekazano Policji. Działania prowadzone były półtora godziny. Przyczyną zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu.